Haku

Töölö avautui uudistuneena 18.12.

27.12.2017

  
Kuva 11.12.2019: allasosasto


Vuonna 1967 valmistunut Töölön Urheilutalo on sulki ovensa noin kaksi vuotta kestävän peruskorjauksen takia 22.12.2017. Halli avautui yleisölle jälleen 18.12.2019.

Miten halli uudistui?
Korjausten yhteydessä lastenallas jaettiin kahtia, jotta ohjatulle vesiliikunnalle saatiin oma allas. Hierontalaitteet siirtyivät erilliseen rentoutusaltaaseen. Myös palloiluhalli jaettiin kahteen osaan kuntosaliksi ja ohjatun liikunnan tilaksi. Ohjatulle liikunnalle tuli lisäksi toinen pienempi sali, joka rakennettiin Työterveyslaitoksen entisestä ruokalasta. Uudistetussa hallissa on kiinnitetty huomiota myös esteettömyyteen siltä osin kuin alkuperäisarkkitehtuuri tämän sallii: allasalueelle pääsee hissillä pelkkien kierreportaiden sijaan. Esteettömyys on huomioitu myös muun muassa lattian ja seinien kontrasteissa sekä opasteissa.

Haluatko antaa palautetta?
Perusparannukseen liittyvää palautetta voi antaa Urheiluhallien palautelomakkeella.

Vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin

Kuvia Töölöstä 15.10.2019

Halli kuvattuna uuden valvojankopin yläpuolelta. Vasemmalla vesiryhmäliikunnan allas ja lastenallas.


Näkymä isolle altaalle. Taustalla valvojankoppi.


Palloiluhalli jaetaan remontissa kahtia kuntosaliksi ja isoksi ryhmäliikuntatilaksi. Halliin jää myös toinen, pienempi ryhmäliikuntasali.


Pukuhuoneisiin on asennettu uudet kaapit. Ovet vielä uupuivat 15.10.2019.